Recyklujte s hasiči

Tento rok jsme se poprvé zapojili do projektu "Recyklujte s hasiči". Jedná se o sběr vysloužilých elektrospotřebučů, který proběhne v průběhu měsíce března nebo dubna.

Přesné datum bude předem zvěřejněno!

V tento den budou členové SDH Vítonice objíždět obec a sbírat vysloužilé spotřebiče. Na požádání pomůžeme s vystěhováním spotřebičů z vaší domácnosti. Sběr se týká všech druhů elektrospotřebučů, od fénů, přes mikrovlnné trouby, sporáky až po lednice a mrazáky.

Pokud Vám nějaký spotřebič překáží již teď a potřebujete se ho ihned zbavit, po domluvě s obecním úřadem je možné sjednat individuální odvoz již dnes.

Přesné datum konání této akce a informace o množství nasbíraných spotřebičů budou pravidelně zveřejňovány na těchto stránkách.

O projektu

Sbor dobrovolných hasičů organizuje sběrnou akci a za vysloužilé elektrospotřebiče dostává finanční odměnu. Zúčastnit se mohou všechny sbory dobrovolných hasičů.

Jak to funguje?

Po sečtení sesbíraných kusů vysloužilých elektrospotřebičů a při splnění stanovené minimální objednávky, nahlásí zástupce SDH tyto počty telefonicky na infolinku nebo vyplní objednávku svozu v sekci Objednání svozu na stránkách www.recyklujteshasici.cz. Poté je tato informace předána svozové firmě. Při předávání zpětně odebraného elektrozařízení svozové firmě, je dopravce povinen zapsat do objednávkového formuláře celkový počet předaných elektrozařízení a zástupce SDH je povinen tento objednávkový formulář přepravci potvrdit svým podpisem. Do 20. dne měsíce následujícího ode dne sběru je na adresu kontaktní osoby uvedené v registračním formuláři zaslána poštovní poukázka B s finanční odměnou pro SDH.

Akci provádí firmy ELEKTROWIN  a.s. a ASEKOL s.r.o. ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska. ELEKTROWIN  a.s. a ASEKOL s.r.o. jsou neziskově hospodařící společnosti . Byly založeny jako provozovatelé kolektivního systému zaměřeného na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů. ELEKTROWIN je největším kolektivním systémem v ČR a od svého založení v r. 2005 již zrecykloval více než 160 000 tun vyřazených elektrospotřebičů. Sběrnou síť tvoří na 1400 sběrných dvorů ve více než 950 městech a obcích, skoro 2600 provozoven posledních prodejců a mobilní svozy ve více než 3500 obcích. ASEKOL s více než 12 500 sběrnými místy provozuje nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. Další tisíce sběrných míst vznikly díky instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. V roce 2012 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,63 kg elektroodpadu a v roce 2013 tak dosáhne 100 000 tun recyklovaného množství elektrozařízení.